Wibromłoty, nazywane inaczej wibratorami do pogrążania, to maszyny redukujące opór gruntu poprzez wibracje.
Zasada działania tych urządzeń jest dość prosta: wibromłot wprowadzany jest w jednokierunkowe drgania pionowe. Dzieje się tak dzięki mechanizmom mimośrodowym, zainstalowanym w skrzyni przekładniowej. Umieszcza się je parami.
Mechanizmy te obracają się z taką samą prędkością kątową w przeciwnych kierunkach, dzięki czemu wibracja przenoszona jest na element pogrążany lub wyciągany poprzez zaciski hydrauliczne. Sam element natomiast pogrążany lub wyciągany jest dzięki połączeniu masy wibratora oraz siły odśrodkowej, wytwarzanej przez wibromłot.
Co jeszcze warto wiedzieć o tych maszynach?
Do czego służą wibromłoty i jakie są ich zalety?
Wibromłoty służą przede wszystkim do pogrążania oraz wyciągania pali, grodzic stalowych, profili otwartych i zamkniętych oraz rur stalowych.
Charakteryzują się wysokim momentem bezwładności oraz amplitudą drgań, a także bogatym wyborem zacisków dla każdego rodzaju pala. Zaopatrzone zostały w bezprzewodowy system monitoringu pracy oraz szeroką gamę zasilaczy, a także wytrzymałą i niezawodną konstrukcję. Moment startu pozbawiony został drgań oraz zatrzymania urządzenia.
Wibromłoty na koparkę
Specjalnym rodzajem wibromłotów są wibromłoty, montowane na koparki. Zasilane są z hydrauliki koparki oraz obsługiwane przez jej operatora. Szeroka gama zacisków hydraulicznych sprawia, że maszyny te mają zastosowanie przy pogrążaniu i wyciąganiu grodzic stalowych, pali, kształtowników otwartych i zamkniętych oraz wyprasek. Mogą także pogrążać grodzice plastikowe.
Cechuje je szybki i łatwy montaż na ramieniu koparki, a także ergonomiczna i praktyczna konstrukcja. Posiadają bardzo duży współczynnik mocy w stosunku do wagi całkowitej oraz docisk statyczny. Minimalizują drgania, przenoszone do środowiska.
Wiele firm posiada w swojej ofercie wibromłot z zaciskiem bocznym, którego zaletą jest wyeliminowanie ograniczeń, dotyczących długości wbijanych elementów, a także miejsca ich posadowienia.
Są to szybkie, dokładne i bezpieczne maszyny, eliminujące konieczność ręcznego podawania elementów i wykorzystywania innych urządzeń pomocniczych.