Wzmocnienie gruntu jest niezwykle ważne, dla zachowania bezpieczeństwa posadawianego budynku oraz jego użytkowników. Wykonuje się wtedy, kiedy nośność podłoża nie jest niewystarczająca do przejęcia ciężaru budynku. Zanim wybierzemy konkretną metodę, należy przeprowadzić bardzo dokładne badania gruntu. Gdy będziemy mieli ich wyniki, możemy wybrać jedną z poniższych metod:

  • iniekcja
  • mikrowybuchy
  • ubijanie
  • iniekcja strumieniowa

Czym się charakteryzuje każda z nich?

Iniekcja

Iniekcja to inaczej podwyższanie nośności gruntu pod fundamentami za pomocą zastrzyków dogruntowych, wstrzykiwanych pod odpowiednim ciśnieniem. Skład i konsystencję mieszanki zależy dobiera się do rodzaju podłoża oraz jego przepuszczalności. Mogą być to zawiesiny cementowe lub roztwory chemiczne.

Iniekcja strumieniowa

Zaletą tej metody jest uniwersalność, ponieważ stosować ją można do każdego typu gruntu. W jej trakcie łączymy grunt ze specjalnym zaczynem. Ma on na celu ułatwienie wiercenia. Otwór wypełnia się zaczynem w sposób strumieniowy.

Mikrowybuchy

Mikrowybuchy to jedna z bardziej inwazyjnych i agresywnych metod wzmacniania gruntu. Najczęściej wykorzystuje się ją do wzmacniania gruntów pod konstrukcje przemysłowe lub drogowe. Jest to metoda niezwykle skuteczna, która dodatkowo zagęszcza podłoże gruntowe. Jest ekonomiczna i bezpieczna dla obiektów zlokalizowanych w odległości 50 m.

Ubijanie

Jeśli grunt nie jest wyjątkowo wymagający, wystarczy zastosować metodę ubijania, która stosowana jest pod obiekty lekkie konstrukcyjnie. W jej trakcie ubija się mokry, piaszczysty grunt za pomocą specjalnych maszyn, zwanych ubijaczkami. Dlatego też niejednokrotnie mieszaninę zagęszcza się  zagęszczenia żwirem.

Jak już wspomniano powyżej, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej metody, powinniśmy wykonać dogłębne badania gruntu. Dopiero bowiem wiedza o jego składzie, nośności czy wilgotności da nam odpowiedź na pytanie, która metoda będzie najbardziej właściwa. Do prac wynajmijmy fachowców i specjalistów z renomowanej firmy.