Zdecydowanie najważniejszą maszyną budowlaną niezbędną podczas formowania kolumn betonowych w gruncie jest palownica.

Bezpośrednio odpowiada za wykonawstwo kolumn betonowych, jednak bez dodatkowego zaplecza i innych sprzętów budowlanych wykonanie tego typu robót byłoby bardzo utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe.  Urządzeniem, które pozwala na dostarczenie mieszanki betonowej do palownicy jest pompa do betonu. Jej zasada działania opiera się na systemie cylindrów hydraulicznych, które zasysają i tłoczą mieszankę betonową. Wytwarzane przez pompę ciśnienie musi być wystarczająco duże, ponieważ pozwala na przetransportowanie mieszanki na odległości sięgające kilkuset metrów w poziomie i kilkudziesięciu metrów w pionie. Również wpływa na profil kolumny. Odpowiedni przepływ mieszanki betonowej oraz prędkość przy jednoczesnym podnoszeniu świdra pozwala na wyprofilowanie odpowiedniego kształtu i zachowania ciągłości w betonowaniu kolumny. 

Rodzaje pomp do betonu

Ze względu na sposób poruszania się możemy wyróżnić pompy:

  • stacjonarne
  • gąsienicowe
  • samochodowe

Pompy stacjonarne to kompaktowe i przenośne urządzenia nieposiadające własnego napędu, są osadzone na podwoziach przyczep samochodowych. Charakteryzują się stosunkowo niewielkimi gabarytami oraz wmontowanymi niewielkimi koszami zasypowymi, do których wprowadza się mieszankę betonową. Istnieją dwa sposoby ich sterowania: sterowanie zdalne, wbudowane w pompę lub najczęściej spotykane, przenośne, podłączone kablem piloty. Pompy stacjonarne znajdują swoje zastosowanie najczęściej w przypadku budów na niewielkim obszarze, gdzie w trakcie przejazdów palownicy nie ma potrzeby lokowania pompy w innym miejscu.

Drugim typem są samobieżne pompy gąsienicowe. Umożliwiają przemieszczanie urządzenia bez konieczności doczepiania dodatkowego sprzętu, które je ciągnie. Dzięki temu pompy gąsienicowe do betonu używane są przede wszystkim w terenie trudno dostępnym. Przykładem tego typu robót są wzmocnienia nasypów pod drogi, gdzie przejazdy dzienne maszyn mogą sięgać kilkuset metrów. Stosowanie pomp stacjonarnych w tym przypadku oznaczałoby konieczność wielokrotnych i czasochłonnych przejazdów, które generowałyby dodatkowe koszty i stratę czasu.

Ostatnim rodzajem są samobieżne pompy samochodowe występujące również w postaci tak zwanych pompogruszek, będących połączeniem betonowozu z pompą do betonu. Charakteryzują się najmniejszymi zasięgami, na które mogą podać mieszankę betonową. Pomimo tego, że znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie, ich użyteczność w przypadku robót palowych jest znacznie ograniczona, ze względu na niewielki zasięg oraz często uniemożliwiony dojazd w bliskie otoczenie palownicy.

Jak poprawnie dobrać pompę do betonu?

Zanim przystąpimy do kupna pompy do betonu, powinniśmy odpowiedzieć na kilka zasadniczych pytań. Jak duża jest budowa, na której pompa ma pracować? Czy zależy nam na jej mobilności? Jakie są nasze możliwości przerobu i zapotrzebowanie na wydajność urządzenia? 

Musimy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj wybieranej pompy do betonu, ale także i na jej pozostałe parametry, takie jak zasięg ramienia czy wydajność, określoną jako objętość betonu tłoczonego w godzinę. Im wymienione parametry są wyższe, tym cena pompy będzie wyższa